(7)Otázky spojené s uměním
Leonardo da Vinci byl vědec, vynálezce a umělec, je považován za vzor renesanční osobnosti. Od mládí projevoval široké nadání. Po přesunu do Florencie studoval u slavného sochaře Andrey del Verrocchio a plně rozvinul umělecký talent. Po několika letech ve Florencii odešel do Milána, kde ho podporoval významný šlechtic a mecenáš Lodovico Sforza. Leonardo zde mohl tvořit a přemýšlet svobodněji a otevřeněji než v konzervativní Florencii. Vedle umění se začal intenzivně zajímat o přírodní vědy a matematiku. V tomto období vytvořil nástěnnou malbu Poslední večeře, která dnes patří mezi jeho nejznámější díla.
Když mecenáš Sforza ztratil moc, vrátil se Leonardo do Florencie a namaloval obraz Mona Lisa. Následně cestoval po Itálii a konec života strávil ve Francii, kam ho pozval král František I. Francouzský.
Leonardovo dílo je velmi rozsáhlé a zahrnuje obrazy, umělecké předměty, technické nákresy, vynálezy nebo deníky. Kromě výše zmíněných obrazů patří mezi jeho slavné malby například Salvator Mundi, Dáma s hranostajem nebo Madona ve skalách. V denících je mnoho architektonických návrhů, ale realizovalo se jich pravděpodobně jen minimum. Navzdory širokým zájmům a hlubokému vědění nikdy nenapsal ucelenou knihu. Dělal si však bohaté poznámky, které zahrnují několik tisíc stran textu a dodnes nebyly plně utříděny.
Zajímavou oblastí jsou technické náčrty, vynálezy a futuristické představy. Leonardo na základě pozorování ptačího letu navrhl létající stroje. Některé využívaly plachtění, jiné se podobaly dnešním vrtulníkům. Vojenské konflikty ho přivedly k přemýšlení o zbraních a válečných strojích, přestože jinak byl pacifista a války odmítal. Na teoretické úrovni vymyslel stroj podobný moderním tankům. Dále načrtl stroje, které připomínaly dnešní ponorky, jízdní kola nebo auta. Některé Leonardovy vynálezy se použily, zejména pokud pouze vylepšovaly už existující nástroje. Většina jeho plánů ale přesahovala tehdejší možnosti a navázalo se na ně až o několik staletí později.
https://kdojeto.superia.cz/veda/leonardo_da_vinci.php